مشاوره و پشتیبانی 09130355443 | 09130238785 | 03155583635
فرش اصل کاشان فرش اصل کاشان جستجوی فرش بر اساس رنگ

انواع پشم مصرفي در فرش ايراني

farsheasl-فرش-1200-شانه.jpg

الیاف حیوانی بخصوص پشم گوسفند هم  در البسه و هم در زیراندازهایی مانند فرش و نمد کاربرد فراوان دارد . الیاف حیوانی به طور عموم از انواع  گوسفندان ، بز، شترها و لاماها تأمین می گردد .

پشم مصرفي در فرش دستباف

پشم لیفی طبیعی، حیوانی (پروتئینی) چند سلولی و کوتاه است که از بدن گوسفند استحصال می گردد . مرغوبیت الیاف پشم توسط نژاد ، شرایط آب و هوایی ، محل پرورش ، تغذیه و مراقبت های عمومی و سلامتی گوسفند مشخص می شود .

پشم گوسفندان از نظر خصوصیات گوناگون و نژادهای مختلف با یکدیگر متفاوتند. خصوصیات معرف کیفیت پشم نظیر ظرافت ، طول ، رنگ ، جلا و تجعد آن است . به این ترتیب از روی پشمی که مشخصات آن قبلاً تعیین شده است ، می توان نوع گوسفند یا نژاد آن را تعیین نمود .

پشم خام گوسفند مقادیری مواد ناخالص مانند واکس و عرق بدن حیوان و غبار و خرده های گیاه همراه دارد. از این رو قبل از تهیه نخ ، پشم را به حالت خام شستشو می دهند و در برخی موارد سفیدگری هم می کنند . 

قبل از اینکه لیف از پوست خارج شود به ترشحات غدد چربی Sebaceous gland  و غدد متعرقه آغشته می شود .

 ترشحات غدد چربی حاوی املاح پتاسیم اسیدهای چرب است که سبب نرم و چرب کردن لیف می شود و آن را از اثرات مخرب نور خورشید محافظت می کند . 

ترشحات غدد متعرقه که حاوی لانولین lanolin یا چربی پشم است ناشی از ترکیبات آلی است و سبب محافظت لیف در هنگام رشد از نمدی شدن و نفوذ آب به لیف می گردد . 

رشد پشم از پوست در دستجات 5 تا 12 عددی است و تابع قانون مشخص یکنواختی است . همچنین تراکم پشم در روی پوست حیوان بستگی به نژاد ، شرایط اقلیمی ، محیط زیست و چگونگی تغذیه حیوان دارد و هرچه شرایط مناسب تر باشد ، تراکم لیف در واحد سطح پوست حیوان ، زیادتر خواهد بود . 

به طور کلی باید گفت که تعداد الیاف از دوران تولد حیوان تا زمان رشد تغییر می کند و روبه رشد است . به عنوان مثال یک بره مرینو حدود 20 میلیون و پس از رشد کامل حدود 126 میلیون لیف در سطح بدنش دارد . 

به طور متوسط بدن یک گوسفند حدود سه متر مربع مساحت دارد و تعداد الیاف جوان از بدو تولد تا هنگام رشد کامل بین 16 تا 100 میلیون تغییر می کند . 

الف : مرینوس merino

منشا مرینوس کشور اسپانیا میباشد . سه نوع مرینوس به نامهای  A , b , C  وجود دارد .  A و  B دارای پوست چین دار میباشند و نوع  A پوست چین دار تری نسبت به  B دارد . مرینوس با پوست چین دار به مرینوس آمریکائی شناخته می شود . مرینوس نوع  C را مرینوس دلاین   (  ( Delaine merinoمینامند که چین پوست آن خیلی کم میباشد .

پشم مرینوس دلاین سفید بوده ورشد آن در حدود4/ 6 تا 7/6 سانتی متر (65–100 mm) در سال میباشد .

قوچهای آن شاخدار و میشها بدون شاخ میباشند . مرینوس از نظر اندازه متوسط بوده و بدنی لاغر دارد . مرینو دلاین از مرینوس بزرگتر است . گوسفندان مرینوس دارای غریزه قوی زندگی گله ای بوده وتوانائی چرا در مراتع فقیر را دارا میباشد .

در قالیبافی پشم مصرفی از داخل و خارج کشور تأمین می شود . هرچند تولیدات پشم در ایران کم نیست ، اما پاسخگوی نیاز مصرف داخلی در بخش قالی بافی و سایر زیراندازهای پشمی و همچنین مصارف دیگر پارچه بافی نمی باشد و بیشتر از کشورهای زلاندنو، استرالیا ، کره ، آرژانتین و اروگوئه تأمین می گردند . 

مناطق سلماس ، ماکو ، ارومیه و دشت مغان در آذربایجان ؛ تربت حیدریه ، نیشابور ، قوچان ، مشهد و سبزوار در خراسان رضوی و خراسان شمالی ، بم ، جیرفت و رفسنجان در استان کرمان و استان های فارس ، کردستان ، کرمانشاه ، اصفهان ، لرستان و همدان از استان های تأمین کننده عمده " پشم  فرش دستبافت " می باشند . 

نژاد ماکوئی و مغانی در ماکو و دشت مغان ، افشاری و کبود شیرازی در فارس و قره گل و کردی در کردستان از بهترین نژاد گوسفندان ایران هستند و در استان خراسان شمالی پشم تربت حیدریه از بقیه مناطق بهتر است ، پشم گوسفندان ایلات کرد در مغرب مرغوب و دارای تارهای بلند و تابدار است .

بطور کلی پشم گوسفندان نقاط گرمسیری ایران ، نرم تر و مجعدتر و پشم گوسفندان مناطق معتدل و سردسیر ، زبرتر و دارای جعد کمتری است که این نوع جهت مصرف در قالی بافی مناسب تر است . 

پشم گیلان و مازندران از نژاد گوسفند زل بوده و خیلی مناسب قالی بافی نمی باشد . از دیگر نژاد گوسفندان ایرانی می توان از کلکویی ، قزل ، بلوچی ، گرگانی ، کرمانی ، فراهانی ، لری ، ترکی ، زندی ، مهربانی ، سنجابی جمور ، هوکی ، ترکمنی ، شال ، سنگسری ، خاکستری ، بختیاری ، طالشی و نایینی نام برد . 

با توجه به نژاد ، گوسفندان کشورهای زلاندنو و استرالیا که برای پشم آنها پرورش می یابند برای تهیه نخ های ظریف تر مناسبند و در قالی های با رج شمار بالا به کار می روند . پشم ایران با توجه به زبری و چین و جعد کمتر محصول شفاف تر و با ویژگی زیر پای بهتر می دهد .

 بهترین نوع پشم ایران از مناطق کرمانشاه ، خراسان ، خوزستان و نژاد بلوچ به دست می آید . 

پشم های مناطق کرمانشاه و خوزستان به دلیل بلندی و قطر زیاد برای فرش های درشت بافت و پشم های تربت حیدریه و نژاد بلوچ برای فرش های متوسط بافت مناسب اند . 

رنگ الیاف پشم 

انواع رنگ های معمول پشم عبارتند از سفید ، کرم ، شتری ، قهوه ای ، بور ، سیاه و خاکستری که پشم های رنگی بیشتر خاص مناطق آسیائی است . سفیدی رنگ الیاف پشم دلیل مرغوبیت و گرانی آن می باشد چرا که می توان آن را به هر رنگ دلخواه رنگرزی نمود این موضوع بخصوص در صنعت قالی بافی خیلی اهمیت دارد . در اینجا به ذکر انواع اصطلاحات رایج در ایران در رابطه با رنگ الیاف به صورت زیر اشاره می شود (بعضی اصطلاحات از کتاب فرشنامه اقتباس شده است) . 

پشم خودرنگ : به پشمی که دارای رنگ طبیعی باشد اطلاق می گردد . 

پشم الوان : پشم های مخلوط رنگین که از یکدیگر جدا نشده اند و به آن پشم سیاه نیز گفته می شود . در همدان به گونه ای خامه قالی که از مخلوط پشم زنده نو و دباغی به دست می آید اطلاق می گردد . 

پشم سفید درجه 1:  که در آن تمام الیاف سفید بوده و بهترین رنگ برای قالی بافی است . 

پشم سفید درجه 2: پشم سفیدی است که به دلایل مختلف رنگ آن به زردی متمایل شده باشد . 

چره ای: پشم سفید همدانی که بهترین نوع پشم همدان است و به آن چره ای سفید نیز می گویند . 

پشم شکری (پشم زرد تیره) : رنگ های بور ، سیاه و سفید به صورت مخلوط که بتوان آنها را به آسانی جدا کرد . 

سودگل :  پشم خامه همدانی و یا کرمانشاهی به رنگ بور یا شکری که کیفیت آن پائین تر از چره ای است . 

مخلوط سودگل : از مخلوط پشم سودگل ، زنده و دباغی به دست می آید . 

اغلب پشم های رنگی سفید می شوند که برای انجام این کار با دندانه کردن پشم در ابتدا و سپس بکار بردن پراکسید هیدروژن ، رنگی نزدیک به سفید در پشم ایجاد می کنند . 

طبقه بندی انواع پشم

پشم بطور کلی از نژادها و آمیزش گوسفندان مختلف بدست می آید به همین دلیل از نظر ژنتیکی و ظاهری ، اختلافات زیادی در انواع آنها از نقطه نظرهای مختلف وجود دارد . گوسفندان وحشی به طور طبیعی دارای پشم چرب هستند . از طریق آمیزش می توان پشم های ظریفتری با کیفیت های مناسب تر تولید کرد . مسائلی نظیر آب و هوا ، تغذیه ، زمان چین و سن حیوان  نیز در کیفیت الیاف موثر است . پشم ها در بازار در انواع زیر وجود دارند که به مصارف مختلف می رسند ولی معمولاً پشمی که جهت مصرف در قالیبافی به کار می رود زبرتر و کلفت تر از پشمی است که در پارچه بافی مصرف می شود . 

پشم بره یا بهاره یا چین اول : اولین چین پشم است که در اولین بهار عمر  گوسفند انجام می شود . این پشم خیلی ظریف است . 

پشم پاییزه : چین دوم است و معمولاً در مهر و آبان انجام می شود . 

پشم یکساله: پشم گوسفندی که یکسال از عمرش گذشته این پشم گرچه گاهی کوتاهتر از معمول است اما سالم و محکم است . 

پشم میش: که از گوسفند کاملاً بالغ چیده می شود . 

پشم مرده یا پشم پنبه ای : از پوست گوسفند مرده و یا بیمار به دست می آید و کیفیت آن بسته به سن حیوان و چگونگی جدا کردن آن از پوست متفاوت بوده و جزو پشم های پست طبقه بندی می گردد از نشانه های آن شکنندگی ، عدم چین و شکن و درخشندگی معمول است . این پشم خوب مواد رنگزا را جذب نمی کند و در قالی بافی مناسب برای خامه نیست . 

پشم دباغی : از کارخانجات چرمسازی و سالامبورسازی به دست می آید و معمولاً توسط آهک و زرنیخ از پوست جدا می شود و جزو پشم های نامرغوب است ( استفاده آن در قالی بافی بشدت منع شده است ) . 

پشم ناشور:  پس از چیدن بدون هیچگونه عملیات ، عدل بندی می گردد . در این حالت ، چربیها در اثر حرارت و رطوبت سبب فساد پشم شده و از کیفیت آن می کاهد و اگر پشم در حالت شسته نشده و مرطوب انبار گردد حالت خشکی پیدا می کند و به آن چوبی شدن پشم می گویند . 

پشم کهنه :  از منسوجات استفاده شده پشمی ، تهیه می شود و به آن پشم دست دوم یا پاره نیز می گویند . (در قالی های ایرانی مصرف ندارد . البته نوعی زیرانداز از این نوع پشم در هند تولید می شود) 

ضایعات پشم :  از زیر ماشین ریسندگی خارج می شود . (در قالی بافی مصرف ندارد) 

پشم شسته شده به روش های سنتی . 

دست شور: که در منازل شسته می شود . 

گرده شود : شستشو قبل از پشم چینی در آب راکد و یا رودخانه انجام می شود . 

نیم شور یا یک شور و یا تک شور : شسته شده در آب معمولی بدون استفاده از مواد شوینده . 

شسته شده : تمام مواد خارجی آن نظیر عرق ، خار و خاشاک ، چربی و رنگ حاصل از فضولات از آن خارج شده و به منظور کار در کارخانجات ریسندگی می باشد . این روش معمولاً ماشینی انجام می شود . 

لازم به توضیح است پشم های چین اول که از حیوان زنده که هیچگونه عملیات شیمیائی خاص روی آنها انجام نشده باشد به دست می آید ، به پشم خالص نو معروف هستند . 

 پشم مخلوط : چند نوع پشم به جای یک گونه . 

 پشم تیره : پشمی که چربی و عرق نداشته و درخشان نیست . 

 پشم گوسفند اخته : پشمی که به دلیل عدم جفت گیری بهتر رشد کرده و محکمتر و ظریفتر است و به مصرف پارچه بافی می رسد . 

 پشم قوچ : کلفت تر از حد معمول است . 

کرک : موی نرم و پرز مانند لایه زیری بیده در انواع بز که صاف و بدون فر، می باشد و مناسب مصرف در قالی بافی نیست . قالی بافان در اصطلاح پشم های نرم زیر بیده گوسفند را کرک می گویند که غلط رایج است . 

 موی شتر : که اشتباهاً به نام پشم از آن یاد می شود . در قدیم در بعضی مناطق از جمله همدان در قالی بافی استفاده می شده است . 

ویژگی های پشم مصرفی در قالی بافی

صنعت نساجی برای تولید پارچه های لطیف به پشم ظریف نیاز دارد ولی چنین ویژگی ای برای صنعت قالی بافی لازم نیست . به طور کلی نخ های پشمی در سه نظام فاستونی (ظریف) ، نیمه فاستونی (متوسط) و پشمی (ضخیم) تولید می شوند که از نخ های نیمه فاستونی برای تهیه قالی های متوسط بافت و از نخ های پشمی برای تهیه قالی های درشت بافت استفاده می شود . 

پشم گوسفندان کشورهای ایران ، چین ، پاکستان ، هندوستان ، افغانستان ، ترکیه ، رومانی ، بلغارستان ، الجزایر و کشورهای آسیای میانه از نوع ضخیم است و برای بافت قالی مناسب می باشند . 

جهت مشاهده فرش هاي  " پشمي اصل كاشان  " اينجا كليك كنيد .

 

کلمات کلیدی مرتبط
'پشم مناسب براي فرش دستبافت ' , ' پشم فرش دستباف ', ' پشم مرغوب ايراني ' , ' پشم خارجي'
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
خرید انواع فرش کاشان
انواع طرحهای فرش ماشینی
تابلو فرش چاپی و مقایسه آن با تابلو فرش معمولی
ارسال رایگان فرش ماشینی
خرید گلیم فرش ماشینی
ادامه
کلمات رايج جستجو
فرش ماشینی 1200 شانه  فرش فانتزی  فرش ماشینی 700 شانه  فرش 1000 شانه  فرش ماشینی کاشان  فرش ایرانی  فرش اصل  فرش ماشینی  فرش کاشان  خرید اینترنتی فرش ماشینی  فرش  فرش ماشینی 1200 شانه طرح اصفهان  فرش ماشینی 1200 شانه طرح افشان اسلیمی  فرش ماشینی 1200 شانه طرح الینا  فرش ماشینی 1200 شانه طرح حوض نقره  فرش ماشینی 1200 شانه طرح سناتور  فرش ماشینی 700 شانه طرح ویهان  قیمت خرید اینترنتی فرش ماشینی  ابعاد فرش 1200 شانه ماشینی مهر اصفحان  خرید فرش ماشینی 1200 شانه  خرید فرش ماشینی 1200 شانه ترانه  خرید فرش ماشینی 1200 شانه سناتور  خرید فرش ماشینی کاشان  فرش 700 شانه ماشینی  فرش ماشینی 700 شانه طرح نگار  فرش ماشینی 700 شانه طرح یاشار  فرش ماشینی درجه یک  قالی ماشینی 1200 شانه طرح شهرزاد  قیمت فرش درجه یک طرح پرتو  قیمت فرش ماشینی با کیفیت  کیفیت فرش ماشینی درجه یک  فرش ماشینی باکیفیت  فرش ماشینی مرغوب  قالی ماشینی کاشان  خرید قالی ماشینی 700 شانه مینیاتور  فرش ماشینی 700 شانه طرح صنم  ابعاد فرش ماشینی ترک  ابعاد قالی ماشینی ترک  تراکم قالی ماشینی ترک  خرید اینترنتی فرش ماشینی ترک  خرید فرش ماشینی ترک  خرید قالی ماشینی ترک  قیمت فرش ماشینی ترک  فرش ترک اصل  فرش ماشینی ترک  گلیم فرش ماشینی  ابعاد قالی ترک  تراکم فرش ماشینی ترک  تولید قالی ماشینی ترک  ویژگی فرش ماشینی ترک  خرید قالی ماشینی ترک کد 101  الیاف فرش ترک  فرش ترک  فرش ماشینی اصل  فرش های ترک  شرکت فرش ماشینی اصل  قیمت فرش ماشینی  فرش 700 شانه 

راههای ارتباطی با فرش اصل

آدرس پستی ما

آدرس کارخانه : کاشان - آران و بیدگل - شهرک سلیمان صباحی - بلوار اصلی 1 - فرعی 5
دفتر مرکزی فروش : کاشان - بلوار شهید خادمی - روبروی شورای شهر - فرش اصل
تلفن تماس : 03155583635
دفتر طراحی : کاشان - میدان ولیعصر - روبروی بانک شهر
تلفن تماس : 03155471904
تلفن همراه : 09133623789

Design by AlphaGroup

خرید اینترنتی فرش
پشتیبانی خرید فرش
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه