مشاوره و پشتیبانی 09130355443 | 09130238785 | 03155583635
فرش اصل کاشان فرش اصل کاشان جستجوی فرش بر اساس رنگ

استانداردهای فرش ماشینی را بشناسیم

farsheasl.com-namayeshgah.jpg

درطی قرن گذشته با گسترش شهرنشینی به تدریج الگو های جدیدی در زندگی شهرنشینان ایجاد شد که تاثیرات مستقیمی بر ابعاد مختلف زندگی ایشان اللخصوص طرح و ابعاد فرش بر جای گذاشته است . از جمله این تاثیرات می توان به الزاماتی اشاره نمود که در معماری جدید منازل مسکونی به وجود آمده است و مفروش نمودن کف اتاق ها به ابعاد خاصی محدود شده است .

به عنوان مثال با بررسی قالی های عشایری در میابیم :

بافندگان عشایری و حتی روستایی در گذشته الزامی بر رعایت ابعاد خاص برای قالی های خود نداشتند . اما از آنجایی که زندگی عشایری در چادرهای کوچک ایلی جریان داشت و حتی پس از آن که بسیاری از این کوچنشينان به زندگی یکجا نشینی ملزم گردیدند با توجه به محدود بودن اتاق و محدوده چادرهای عشایری عموما به بافت کوچکتر نظیر قالیچه های ذرع و نیم ، قالیچه دو ذرع  و حداکثر قالی 6 متری می پرداختند .

اما از زمانی که بافندگان به عنوان یکی از راه های درآمد اقتصادی خود ، بافندگی فرش را پیشه اصلی خود ساختند و خود نیزبا گسترش وسایل ارتباط جمعی با شهرها و الگو های جدید شهر نشینی آشنا شدند ، ملزم گردیدند که ابعاد قالی های خود را منطبق بر نیازهای شهرنشینان قرار دهند .

با نگاهی به معماری و ساخت منازل می توان متداول ترین ابعاد بافت قالی که در منازل مورد استفاده قرار می گیرند را به شرح ذیل نام برد :

1-    ذرع و نیم  = 1.041.56 X  متر

2-     دو ذرع = 1.20X2.20 متر

3-    ذرع و چارک = 1.30X0.80 متر

4-    پشتی = 100الی  60X90 سانتيمتر

5-    6متري2X3 =

6-    9 متري2.5 X 3.5 =

7-    12متري3X4 =

8-    کناره با عرض 60 الی 90 سانتی متر در طول 4 ، 8 يا 10 متر و بیشتر

9-    قالی :

تفاوت قالی و قالیچه در این است که معمولا کلیه فرش هایی که ابعاد آنها بیش از 6 متر مربع باشد  ، قالی نام گذاری می گردند . در مقابل معمولا اندازه های کمتر از 6 متر مربع را قالیچه ( قالی کوچک) نام گذاری کرده اند .

این ابعاد امروزه مورد توجه اغلب خریداران فرش قرار گرفته است و تولید کنندگان فرش نیز در ارائه این ابعاد توجه بیشتری می نمایند . در سالهای اخیر ابعاد دیگری نظیر 9متري و ...نیز مورد سفارش خریداران بوده است .

شاید عمده ترین دلیل استقبال از موارد مذکور آن است  که اتاق ها و سالن های منازل غالبا در اندازه های فوق طراحی شده  و لذا مفروش کردن اتاق ها با فرش هایی از این دست ، ساده تر و زیبا تر می باشد .

بررسی ابعاد غیرعادی فرش در تاریخچه صنعت فرشبافی ایران

در بررسی بسیاری از فرش های قدیمی ، با ابعادی مواجه می شویم که برخی از آنها کاملا غیرعادی می باشد و به احتمال قریب به یقین برای کاربرد خاصی بافته شده است .

در برخی از این ابعاد، فرش های چند ضلعی ، با اضلاع نامساوی دیده می شود که حتی طراحی نقش آنها نیز فقط برای همان ابعاد کاربرد پیدا می کند .

در طی چند دهه اخیر نیز به طور مقطعی ابعاد گوناگوني از دايره و همچنین ابعاد گوناگون مربع به  ویژه 2X2  و  3x3 و3.5 X3.5  مورد توجه بازار های خارجی فرش  بوده است .

در کنار ابعاد مذکور می توان به موارد دیگری همچون پرده ای وكلگي اشاره نمود که کاربرد نوع اخیر آن ها بیشتر جهت کاخ و قصرهای شاهی بوده است .

قالی کلگی

کلگی نوعی قالی است  با اندازه تقریبی : 2X4  یا 3X6 وحتی بزرگتر که معمولا طول آن1.5  الی 2 برابر عرض آن و حتی بیشتراست . کاربرد کلگی درآن است که می توان با کنار هم قرار دادن 2 یا 3 عدد از آنها اتاق های بزرگی مانند سالن های تجمع ، و بارعام را مفروش ساخت .

قالیچه پرده ای

پرده ای ؛ قالیچه ای است با اندازه تقریبی :1.20  الی 1.5 X2.5 الی 2.80 متر.البته استفاده از فرش به عنوان پرده هیچ گاه میان ایرانیان رواج نداشته است و لذا علت رواج اصطلاح پرده ای در فرشبافی ایران را باید درجای دیگری جست وجو کرد .

 متعاقبا انتقال برخی ازآثارایرانی نظیر پرده های قلمکار درکتاب ها متداول گردید . زیرا ، طرح پارچه های قلمکار ، بسیار ساده است و با توجه به تکنیک های ابتدایی چاپ در آن زمان به راحتی با خطوط سیاه رنگ بر روی کاغذ چاپ شده اند .

متعاقبا تصاویر پرده های قلمکار که از نظر طرح و اندازه بی شباهت به فرش نبودند ، مورد تقلید و کپی برداری بافندگان قالی قرار گرفته اند و در نهایت اصطلاح فرش  پرده ای در ایران رواج یافت .

قالی بزرگ پارچه ( فرش بزرگ پارچه)

در میان ابعاد ذکر شده ، بافت قالی های بسیار بزرگ با مساحت های 20 ، 30 ، 40 متر و حتی بزرگتر نیز در 200 سال گذشته مرسوم بوده است .

لازم به ذکر است این ابعاد از فرش اغلب جهت استفاده در دربارهای حکومتی و یا اماکن مذهبی و نظایر آن بافته می شده است .

در گزارشات تاریخی توسط مورخین گفته شده : می توان ابعادی بزرگتر مانند 1000 متر مربع را برای فرش های ایرانی به ثبت رساند . برای مثال  قالی های بهارستان ، به خوبی گویای یکی از بزرگترین فرش های قدیمی ایران در 1400 سال قبل می باشد .

در طی چند سال اخیر نیز در ایران تعداد معدودی فرش با ابعاد بیش از 1000 متر بافته شده و یا در حال بافت است که طبق اطلاعات موجود همگی بر اساس سفارشات خاص و برای اماکنی بافته می شوند که از قبل پیش بینی های لازم برای استقرار فرشی با این ابعاد در آنجا در نظر گرفته شده است .

استاندارد فرش ماشینی :

امروزه در صنعت فرش ماشینی با توجه به محدودیت بافت و البته مهندسی خانه ها به شیوه مدرن این نتیجه را در پی داشته که تمامی فرش ها در یک قالب استاندارد بافته می شوند و دارای سایز های محدودی می باشند . این ابعاد مختص تمامی شانه و تراکم فرش ماشینی اعم از فرش 1500 شانه ، فرش ماشینی 1200 شانه ، فرش ماشینی 1000 شانه ، فرش ماشینی 700 شانه و حتی فرش فانتزی ، فرش امپریال و فرش کودک می باشد .

این ابعاد به پنج سایز استاندارد فرش ماشینی 12 متری ، فرش 9 متری ، فرش 6 متری ، فرش 1.5x2.25  و فرش 1x1.5  اشاره کرد .

البته لازم به ذکر است امکان بافت ابعاد ناقواره فرش ماشینی نیز  وجود دارد اما این پنج سایز بعلاوه فرش گرد و بیضی که برای دکوراسیون منزل های ایرانی استفاده می شود تا حدود زیادی نیاز مشتری امروز را بر طرق می کند .

کلمات کلیدی مرتبط
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
خرید فرش کاشان به قیمت درب کارخانه
تابلو فرش دستباف
بهترین فرش برای پذیرایی
خرید فرش کاشان آسان شد
فرش دستباف کاشان دست دوم
ادامه
کلمات رايج جستجو
فرش ماشینی 1200 شانه  فرش فانتزی  فرش ماشینی 700 شانه  فرش 1000 شانه  فرش ماشینی کاشان  فرش ایرانی  فرش اصل  فرش ماشینی  فرش کاشان  خرید اینترنتی فرش ماشینی  فرش  فرش ماشینی 1200 شانه طرح اصفهان  فرش ماشینی 1200 شانه طرح افشان اسلیمی  فرش ماشینی 1200 شانه طرح الینا  فرش ماشینی 1200 شانه طرح حوض نقره  فرش ماشینی 1200 شانه طرح سناتور  فرش ماشینی 700 شانه طرح ویهان  قیمت خرید اینترنتی فرش ماشینی  ابعاد فرش 1200 شانه ماشینی مهر اصفحان  خرید فرش ماشینی 1200 شانه  خرید فرش ماشینی 1200 شانه ترانه  خرید فرش ماشینی 1200 شانه سناتور  خرید فرش ماشینی کاشان  فرش 700 شانه ماشینی  فرش ماشینی 700 شانه طرح نگار  فرش ماشینی 700 شانه طرح یاشار  فرش ماشینی درجه یک  قالی ماشینی 1200 شانه طرح شهرزاد  قیمت فرش درجه یک طرح پرتو  قیمت فرش ماشینی با کیفیت  کیفیت فرش ماشینی درجه یک  فرش ماشینی باکیفیت  فرش ماشینی مرغوب  قالی ماشینی کاشان  خرید قالی ماشینی 700 شانه مینیاتور  فرش ماشینی 700 شانه طرح صنم  ابعاد فرش ماشینی ترک  ابعاد قالی ماشینی ترک  تراکم قالی ماشینی ترک  خرید اینترنتی فرش ماشینی ترک  خرید فرش ماشینی ترک  خرید قالی ماشینی ترک  قیمت فرش ماشینی ترک  فرش ترک اصل  فرش ماشینی ترک  گلیم فرش ماشینی  ابعاد قالی ترک  تراکم فرش ماشینی ترک  تولید قالی ماشینی ترک  ویژگی فرش ماشینی ترک  خرید قالی ماشینی ترک کد 101  الیاف فرش ترک  فرش ترک  فرش ماشینی اصل  فرش های ترک  شرکت فرش ماشینی اصل  قیمت فرش ماشینی  فرش 700 شانه 

راههای ارتباطی با فرش اصل

آدرس پستی ما

آدرس کارخانه : کاشان - آران و بیدگل - شهرک سلیمان صباحی - بلوار اصلی 1 - فرعی 5
دفتر مرکزی فروش : کاشان - بلوار شهید خادمی - روبروی شورای شهر - فرش اصل
تلفن تماس : 03155583635
دفتر طراحی : کاشان - میدان ولیعصر - روبروی بانک شهر
تلفن تماس : 03155471904
تلفن همراه : 09133623789

Design by AlphaGroup

خرید اینترنتی فرش
پشتیبانی خرید فرش
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه