مشاوره و پشتیبانی 09130355443 | 09130238785 | 03155583635
فرش اصل کاشان فرش اصل کاشان جستجوی فرش بر اساس رنگ

دانستنی هایی در مورد فرش دستبافت - قسمت اول

carpet-handcuffs-kashan.jpg

فرش بافته ای است که به عنوان زیر انداز از قدیم مورد استفاده قرار می گرفته است که شامل طرح های هندسی و گردان است و در اندازه های مختلف و با مواد اولیه گوناگون تولید می شود که می توان به دو دسته کلی فرش ماشینی و فرش دستبافت تقسیم بندی نمود .

1 . انواع فرش : قالی ، قالیچه ، گلیم ، نمد ، زیلو ، جاجیم و حصیر می شود .

2 . شرایط اقلیمی : بر اساس شرایط اقلیمی (آب و هوایی) در برابر سرما و گرما در هر منطقه دستبافته ی مناسب آن منطقه استفاده می شود . به عنوان مثال در جنوب از حصیر استفاده می کنند چون آن منطقه آب و هوای گرم دارد ولی در غرب به دلیل آب و هوای سرد از نمد استفاده می شود .

3 . مواد اولیه مناسب برای بافت فرش :  ابریشم ، پشم ، کرک و پنبه می باشد .
 _فرش های تمام پشم : در بین عشایر بافته می شود . فرش دستبافت پشمی ، اغلب در مناطق مرکزی بافته می شود که می توان گفت شامل شهرهایی از جمله خراسان ، کرمان ، کاشان ، اصفهان ، گلپایگان ، همدان و ملایر می باشند .
_فرش های پشمی گل ابریشم : عمده ی تولید در خراسان است و در مناطقی دیگر مثل اصفهان، آذربایجان غربی و شرقی .
_ فرش کرکی : اصفهان ، اردکان و قم
_ کرک ابریشم : آذربایجان غربی و شرقی، نایین و اصفهان
_ چله ابریشم : ایلام ، قم ، آذربایجان و اصفهان
_فرش ابریشمی : قم ، اصفهان ، کاشان ، آذربایجان غربی و شرقی
_تمام ابریشم : قم ، تبریز و اصفهان


نکته : رجشمار فرش پشمی تا 40 می باشد، کرک از 40 الی 50 ، ابریشم رجشمار آن 50 به بالاست و تمام پشم بافت عشایری قیمتی تر است .

4. ابزار بافت : دار، قیچی ، قلاب ، دفتین ( دفه ) ، تیغ ، شانه ، سیخ پودکش ، چاقو ، کاردک و کوجی

5. قبل از عمل بافت : خامه و نخ مورد نیاز باید ابتدا خوب شسته شده و بعد رنگرزی شود. رنگرزی به صورت سنتی و شیمیایی انجام می پذیرد . رنگ های مورد استفاده در فرش شامل تمامی رنگ ها می باشد که این امر بستگی به منطقه جغرافیایی آن دارد .

6. ابعاد : ابعاد که برای بافت فرش دستبافت استفاده می شود شامل دو دسته می باشند :

- اندازه های اسمی :  قالی ، کلگی ، کناره ، ذرع و نیم ، دو ذرع ، پرده ای ، سجاده ای ، جانمازی ، پشتی وغیره .
- اندازه های متری : 12 متری ، 6 متری ، دو در سه ، سه در چهار، دو و نیم در سه و نیم ، و غیره .

 

طراحی فرش

در این قسمت انواع نقش های رایج در فرش دستبافت را همراه با توضیحاتی جامع برای شما عزیزان بیان می داریم .

1. طرح های هندسی و شکسته
هندسی : در این طرح از اشکال هندسی که به صورت خطوط زاویه دار هستند استفاده می شود که شامل طرح های هندسی ختایی ، هندسی محرمات ، هندسی کف ساده ، هندسی لچک ترنج ، هندسی خاتم شیرازی ، هندسی ستاره می شود . که دبیشتر در عشایر و ایلات استفاده می شود .
شکسته : این طرح شامل خط های افقی ، قائم و مایل می باشد ، که این طرح روستایی باف است .

2 . گردان

این طرح شامل گل ها ، بته ها و شاخه های دوار است که به صورت منحنی و گردان رسم شده اند . نقشه های گردان توسط طراح های ماهر بر روی کاغذ نقشه کشی پیاده می شود .

 

انواع نقشه

1. نقشه ربعی : که این طرح به صورت یک چهارم ترسیم می شود و سه چهارم آن به صورت قرینه ایجاد می شود .

2 . نقشه قدی : بیشتر برای قالیچه استفاده می شود در این طرح یک دوم نقشه به صورت نیمی از عرض و تمام قد فرش است .

3 . سرتاسری : در این طرح در کل متن فرش طرح زده می شود بدون قرینه سازی

4 . واگیره : یک عنصر در تمام متن قالی تکرار می شود .

 

طرح های کلی فرش

1. طرح های ختایی : منشا این طرح شهر ختن بوده یا از اشتباه و ختا آمده است . این نقوش تزیینی شبیه نقوش تزیینی چینی هستند ؛ که می توان آن ها را شامل گل ها ، ساقه ها و برگ های در طبیعت دانست . در این طرح ساقه ها با پیچ و خم و حرکت منحنی شکل ایجاد می شوند .


2 . طرح های اسلیمی : این طرح از ساقه و برگ ها است و گاهی از موارد فرم گل و گیاه ها از جمله گل های انگوری و شیپوری را نمایش می دهد . تراکم این طرح ها گاه پر تراکم و گاه با تراکم اندک است . این طرح بیشتر مخصوص غرب است و شامل اسلیمی ماری ، دهن ازدری ، اسلیمی ساده ، شکسته و برگ دار است .

 

انواع طرح های رایج در فرش

1. هراتی یا ماهی درهم : این طرح از قدیمی ترین طرح های فرش است که به صورت واگیره مورد استفاده قرار می گیرد به صورت یک حوض ( لوزی ) است که چهار طرف آن ماهی یا برگ قرار دارد .

2 . بوته ای : که این طرح با نام های کاج و نخل نامیده می شود . این طرح ، طرح تکامل یافته ی درخت سرو است که اندازه ها و شکل های متفاوتی دارد .  معروف ترین آن شامل : بته جقه ، بته سربندی ، بته ترمه ، بته خرقه و غیره می باشد .

 3 . خرچنگی : این طرح از خطوط مستقیم ساده تشکیل می شود که به صورت تکرار شونده است و حالت بیضی آن که به شکل خرچنگ است و بیشتر در روستای ترک نشین همدان مورد استفاده قرار می گیرد .

4 . گل حنایی : این طرح به "گل شاه بلوطی" معروف است . اگرچه شباهتی به گل حنا ندارد ولی به این نام معروف است . که به صورت خطوط هندسی در قالیچه  های روستایی مورد استفاده قرار گرفته است .

5 . میناخانی : این طرح یکنواخت بوده و در سراسر فرش به صورت جزء کوچکی استفاده می شود . و بافت ساده و آسانی دارد و در اکثر نقاط ایران از جمله ورامین ، همدان و چهار محال بختیاری مورد استفاده قرار می گیرد .

6 . شاه عباسی : نوعی طرح کلاسیک است که گل ها توسط شاخه ها با یکدیگر ترکیب و متصل شده اند که به زمان صفویه و شاه عباس بر می گردد .

7 . انواع شاه عباسی :
_ شاه عباسی افشان : این طرح شامل خطوط کمانی و برگ و گل های اسلیمی و ختایی که فاقد لچک ترنج میانی است .
_ شاه عباسی لچک ترنج : این طرح همانند شاه عباسی افشان است با این تفاوت که دارای لچک و ترنج میانی با اشکال مختلف است دایره ، لوزی و بیضی است .
_ شاه عباسی ترنج دار : که این طرح مانند طرح شاه عباسی لچک ترنج دار است . ولی فاقد لچک است .
_ شاه عباسی جانوری : این طرح شامل گل های شاهد عباسی و ختایی و لچک و طرح های حیوان مانند ( گرگ ، شیر ، گوزن و غیره ) است .
_شاه عباسی طره دار : در این طرح لچک به صورت یک چهارم لچک طراحی نمی شود بلکه به صورت سرتاسری همانند طره طراحی می شود . در متن این طرح از ترنج ظریف و گل ها و برگ های شاه عباسی و اسلیمی استفاده می شود .

8 . بید مجنون : این طرح به صورت خطوط شکسته است و بیشتر در مناطق روستایی ( شمال ملایر ، بیجار، به خصوص تبریز ) بافته می شود . این به دلیل ساده بودن زیاد بافته نمی شود و برای قالی های درشت بافت مورد استفاده قرار می گیرد .

9 . جوشقانی : این طرح طراحی هندسی است که در برخی موارد ترنج و لچک و گاهی هر دوی آنها حذف می شوند و در این طرح از قاب های شکل استفاده می شود که ترنج و لچک آن از نقوش جاجیم و گلیم استفاده می شود و در مناطق روستایی مانند هریس و همدان و اراک و غیره بافته می شود .

10 . طرح واگیره ای یا بندی : این طرح از یک طرح خاص تشکیل شده است که این اشکال در سراسر متن فرش تکرار می شوند و چون توسط بندی بهم متصل می شوند به این نام خوانده می شوند .

11 . درختی : این طرح از گل و برگ و درختان سرو و حیوانات تشکیل می شود که در اکثر مناطق مورد استفاده قرار می گیرد و منشاء اصل این طرح در راور کرمان است .

_ درختی حیوان دار : این طرح با نام درختی جانوری خوانده می شود . در این طرح حیوانات و جانوران در لا به لای گل ها و برگ ها حضور دارند و بدون قرینه سازی است .
_ درختی سبزی کار : این طرح به نام درختی آبنما نیز خوانده می شود . این طرح هم با حاشیه هم بدون حاشیه بافته می شود از گل های طبیعی استفاده می شود از حاشیه های سر خود ، شکسته و درباری استفاده می شود .

12 . شکارگاه : رد این طرح گرفت و گیر حیوانات را نشان می دهد که شامل ؛ گرگان ، شیران و پلنگ ها می شود و از خطوط اسلیمی استفاده می شود . همچنین در این طرح از گل ها و برگ ها نیز استفاده می شود و شامل قابی و سراسری و غیره می شود .

13 . قابی : این طرح به نام خشتی معروف است که شش قاب به طور منظم تقسیم به قاب ها و کتیبه های چند ظلعی می شود .

14 . گلدانی : این طرح طرح گل و گلدان است که از نقش سروری نیز در متن فرش استفاده می شود . گاهی یک گلدان بزرگ کل فرش را شامل می شود و گاهی هم چند گلدان چند گلدان کوچک متن فرش را تشکیل می دهند که شامل گلدانی ختایی، محرابی ، سراسری و غیره می شود .

15 . گل فرنگ : این طرح توسط گل های فرنگی شامل گل های نیلوفر، سوسن ، نسترن و غیره که از نقوش اسلیمی و ختایی نیز درمتن در آن استفاده می شود که شامل بیجار، بازوبندی، گل  بلبل و غیره می شود .

 16 . محرابی : بیشتر شبیه هلال است و جایگاه نمازگذاران را نمایش می دهد و بیشتر از نقوش مورد استفاده در کاشی کاری استفاده می شود . و فاقد صحنه های شکار است . شامل ؛ ستون دار ، قندیلی ، دورنما ، گلدانی و غیره می شود .

17 . محرمات : این طرح از کهن ترین طرح های ذهنی است . این طرح به صورت خطوط موازی ، مسقیم و عمودی است که به صورت آبشار از بالا به پایین فرش امتداد دارد و به صورت دو رنگ و چهار رنگ و پهن و باریک است شامل ؛ گل ریز و بوته می شود .

18 . حاج خانومی : این طرح در تهران به این نام معروف است ولی در شیراز به نقش ناظم معروف است .

19 . تلفیقی : این طرح شامل طرح های گلدانی ، قابی ، کتیبه ها و بته ها و گل فرنگ در یک طرح است که دارای انواع مختلفی مانند ؛ لچک ترنج و دسته گل ، بند اسلیمی ، قابقابی ، دور نما و غیره است .
_ تلفیقی دورنما : در این طرح کاربرد نقوش و برخی از عناصر را نشان می دهند و به صورت دورنما رایج است .
_ تلفیقی لچک ترنج دسته گلی : این طرح دارای لچک ترنج و پر از گل های رنگارنگ و شاخه های پر شکوفه است و برگ ها و اسلیمی ها در حاشیه در اندازه های کوچک تری مورد استفاده قرار می گیرند .

 

موارد اصلی و کلیدی در نقش فرش

1 . ترنج : این طرح نقش مدور است که به صورت بیضی ، دایره و اشکال دیگر در قسمت میانی فرش قرار می گیرد .

2 . لچک : گوشه های فرش توسط چهار لچک طراحی می شود .

3 . حاشیه : حاشیه ها بر اساس اندازه ی آن ها حاشیه های فرعی و اصلی تقسیم می شوند تعداد آن ها تعداد آن ها معمولا از دو تا هفت متغییر است که شامل حاشیه و طره می شود . که به حاشیه اصلی پهن می گویند و به حاشیه باریک طره می گویند .

 

رنگ در فرش دستبافت

رنگ مورد استفاده در فرش دستبافت دو نوع است ؛ گیاهی و شیمیایی .


1 . رنگ های گیاهی
_ اسپرک : گیاهی است که در ماه های آخر بهار و اول تابستان تخم های آن را روی زمین می پاشند . ماده ی رنگی زردی به وجود می آید .
_ روناس : گیاهی است که اکثر نقاط می روید می توان از آن رنگ قرمز گرفته شود و از خانواده ی رنگ قرمز و صورتی گلبهی تا ارغوانی تیره به دست  می آید .
_ پوست گردو : رنگ شتری ( قهوه ای ) را به وجود می آورد اگر با زاج سیاه و براده ی آهن مخلوط شود رنگ سیاه به وجود می آید .
_ نیل : گیاهی است که از ریشه ی آن رنگ های آبی مثل فیروزه ای سرمه ای به دست می آید .


2 . رنگ های مصنوعی ( شیمیایی )
_ کرمی ( دندانه ای ) : رنگ های کرمی از ثبات رنگی خوبی برخوردارند .
_ آنیلیلی : این رنگ برای فرش ، خوب نیست به خاطر این که در مقابل شستشو و نور آفتاب ثباتشان از بین می رود .
_ انواع رنگ های مصرفی در قالی : شامل رنگ های اسیدی راکتیو و پرومتالیز .

کلمات کلیدی مرتبط
'فرش دستبافت' , 'بافت فرش دستبافت' , 'فرش دستبافت پشمی' , 'طراحی فرش' , ' فرش ابریشمی' , فرش پشمی ,
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
شست و شوی فرش ماشینی
فرش ماشینی 700 شانه
مزایای فرش ماشینی ترک
فرش نامتقارن و غير استاندارد
خرید فرش دستباف کاشان
ادامه
کلمات رايج جستجو
فرش ماشینی 1200 شانه  فرش فانتزی  فرش ماشینی 700 شانه  فرش 1000 شانه  فرش ماشینی کاشان  فرش ایرانی  فرش اصل  فرش ماشینی  فرش کاشان  خرید اینترنتی فرش ماشینی  فرش  فرش ماشینی 1200 شانه طرح اصفهان  فرش ماشینی 1200 شانه طرح افشان اسلیمی  فرش ماشینی 1200 شانه طرح الینا  فرش ماشینی 1200 شانه طرح حوض نقره  فرش ماشینی 1200 شانه طرح سناتور  فرش ماشینی 700 شانه طرح ویهان  قیمت خرید اینترنتی فرش ماشینی  ابعاد فرش 1200 شانه ماشینی مهر اصفحان  خرید فرش ماشینی 1200 شانه  خرید فرش ماشینی 1200 شانه ترانه  خرید فرش ماشینی 1200 شانه سناتور  خرید فرش ماشینی کاشان  فرش 700 شانه ماشینی  فرش ماشینی 700 شانه طرح نگار  فرش ماشینی 700 شانه طرح یاشار  فرش ماشینی درجه یک  قالی ماشینی 1200 شانه طرح شهرزاد  قیمت فرش درجه یک طرح پرتو  قیمت فرش ماشینی با کیفیت  کیفیت فرش ماشینی درجه یک  فرش ماشینی باکیفیت  فرش ماشینی مرغوب  قالی ماشینی کاشان  خرید قالی ماشینی 700 شانه مینیاتور  فرش ماشینی 700 شانه طرح صنم  ابعاد فرش ماشینی ترک  ابعاد قالی ماشینی ترک  تراکم قالی ماشینی ترک  خرید اینترنتی فرش ماشینی ترک  خرید فرش ماشینی ترک  خرید قالی ماشینی ترک  قیمت فرش ماشینی ترک  فرش ترک اصل  فرش ماشینی ترک  گلیم فرش ماشینی  ابعاد قالی ترک  تراکم فرش ماشینی ترک  تولید قالی ماشینی ترک  ویژگی فرش ماشینی ترک  خرید قالی ماشینی ترک کد 101  الیاف فرش ترک  فرش ترک  فرش ماشینی اصل  فرش های ترک  شرکت فرش ماشینی اصل  قیمت فرش ماشینی  فرش 700 شانه 

راههای ارتباطی با فرش اصل

آدرس پستی ما

آدرس کارخانه : کاشان - آران و بیدگل - شهرک سلیمان صباحی - بلوار اصلی 1 - فرعی 5
دفتر مرکزی فروش : کاشان - بلوار شهید خادمی - روبروی شورای شهر - فرش اصل
تلفن تماس : 03155583635
دفتر طراحی : کاشان - میدان ولیعصر - روبروی بانک شهر
تلفن تماس : 03155471904
تلفن همراه : 09133623789

Design by AlphaGroup

خرید اینترنتی فرش
پشتیبانی خرید فرش
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه