مشاوره و پشتیبانی 09130355443 | 09130238785 | 03155583635
فرش اصل کاشان فرش اصل کاشان جستجوی فرش بر اساس رنگ

انواع طرحهای فرش ماشینی

carpet-kashan-design.jpg

در گذشته فرش های دستبافت دارای طرحی با نام لچک و ترنج در بسیاری از مناطق ایران تولید میشدند . اما با گذشت زمان و تنوع در سلایق ، انواع طرح های فرش ماشینی وارد بازار شد . ما در این مقاله به معرفی بهترین طرح های فرش ماشینی می پردازیم تا با مطالعه ان اطلاعات شما عزیزان در این زمینه افزایش یافته و موثر باشد  .

 

1- فرش طرح شاه عباسی

اساس این فرش از گل های خاصی به نام شاه عباسی طراحی شده است که با همین نام نیز شهرت یافته است . این گل نقشه ی اصلی این طرح را تشکیل می دهد علاوه بر آن از برگها ، شاخه ها و گاهی نیز از ختایی ها و اسلیمی ها در حاشیه و متن آن استفاده می شود . از گروه های فرعی این طرح می توان به لچک ترنج کف ساده ، افشان ، بوته ای ،  لچک ترنج ، ترنجی طره دار ، ترنجدار ، شاه عباسی تصرفی ، درختی ، طره دار سلسله ای و شیخ صفی اشاره نمود . این طرح بیشتر در کاشان ، اصفهان ، تبریز و قم تولید می گردید.

 

2- فرش طرح اسلیمی

 نقشه ی اصلی آن از شاخه های دورانی که در میان برگ ها قرار می گیرند تشکیل شده است . این شاخه را می توان تجرید یافته طرح درخت دانست . این طرح دارای انواع بسیار زیادی می باشد و در بیشتر قالب ها تکرار می گردد اما در تعدادی دیگر مسلط است که از معروفترین آن می توان اسلیمی دهن اژدها را نام برد . انواع دیگر آن عبارتند از اسلیمی ماری ، اسلیمی ترنجدار ، اسلیمی بندی ، اسلیمی لچک ترنج و اسلیمی شکسته . معنی کلمه اسلیمی جوانه است و در هنر اسلامی بسیار از این طرح استفاده شده است . این طرح بیشتر در شهر اصفهان بافته می شود ، فرش اصفهان از ریز اصیل ترین فرشهای ایران است .  

 

3- فرش طرح افشان

در اکثر طرح ها تمامی اشکال و اجزا به یکدیگر مرتبط و پیوسته هستند به گونه ای که فکر می کنید که قلم نقاش از ابتدا تا انتهای نقاشی برداشته نشده است .  تمامی برگ و گل ها و شاخه ها بدون پیوستگی و به صورت پراکنده در متن فرش قرار گرفته اند . به همین دلیل نام آن را افشان نهاده اند . در این طرح تغییر های زیادی داده شده است و همین امر موجب پدید آمدن طرح های فرعی از آن شده است که این طرح های فرعی عبارتند از افشان ترنجدار ، افشان اسلیمی ، افشان حیوان دار ، افشان ختائی ، افشان دسته گل ، افشان بندی ، افشان شاخه پیچ ، افشان شکسته ، افشان شاه عباسی و افشان گل اناری . این فرش در اکثر شهر ها بافته می شود اما مهمترین مرکز آن تبریز ، اصفهان و کاشان است .

 

4- فرش طرح بته جقه

 این طرح برگرفته شده از درخت سرو می باشد و به بته های سر کج در فرش ایرانی بته جقه گفته می شود . این بته جقه ها در اشکال و اندازه های مختلفی به چشم می خورند . از معروف ترین آن ها می توان به بوته بادامی ، بته جقه ، بته بازوبندی ، بته شاخ گوزن ، بته افشاری ، بته ترمه ، بته سنندج ، بته سرابندی ، بته لچک ترنج ، بته خرقه ای ، بته میر شکسته ، بته قلمکار اصفهان ، بته کردستانی یا هشت بته و هشت گل اشاره نمود . بافت این فرش بیشتر در شهر اصفهان و کرمانشاه صورت می گیرد . فرش اصفهان دارای ویژگی هایی از قبیل پرزهای کوتاه ، تناسب رنگ ، رج شمار بین 50 تا 90 ، هماهنگی ، دارای شیرازه متصل که اغلب دو پوده و لول هستند ، پرداخت در موقع بافت و هم چنین استفاده از گره فارسی می باشد .

 

5- فرش طرح درختی

در اکثر طرح ها اساس کار را شاخه ها تشکیل می دهند اما در این طرح سعی شده که بیشترین  تشابه را با طبیعت داشته باشد . در این طرح سعی شده که بیشترین طرح را درختچه ها و درخت ها با ابعاد بزرگ و کوچک به ویژه به طور انفرادی و در ترکیب اصلی داشته باشند و با دیگر اجزاء ترکیب شوند . طرح های معروف درختی عبارتند از ؛ درختی گلدانی ، درختی جانوری یا حیوان دار ، درختی سروی ، درختی سبزیکار یا آب نما و درختی ترنجدار . اصلی ترین مرکز بافت این طرح کرمان است . از ویژگی های فرش کرمان می توان به متنوع بودن و رنگ آمیزی آن اشاره نمود هم چنین این فرش جزو شادترین فرش های ایران محسوب می شود . شهرت اصلی آن ها در رنگرزی شان است . به دلیل این که تنها مکان در ایران می باشد که در آن موادی با رنگ آمیزی تولید خارج از کشور وجود ندارد و داری رنگ های بسیار متنوعی نیز می باشند .

 

6- فرش طرح شکارگاه

تمامی مشخصاتی که برای طرح درختی بیان کردیم در این طرح نیز وجود دارد ، اما به صورت کلی طرح اصلی آن را یک حیوان وحشی در حال شکار تشکیل می دهد . این طرح نیز مانند سایر طرح ها دارای گروه های فرعی می باشد که عبارتند از ؛ شکارگاه سراسری ، شکارگاه درختی ، شکارگاه لچک ترنج ، شکارگاه ترنجدار و شکارگاه قابی . مرکز اصلی بافت این طرح شهر قم است که در بالا در مورد آن توضیحاتی مختصری را بیان کردیم .

 

7- فرش طرح قابی

طرح اصلی آن از قابهای چند ضلعی تشکیل می شود و می توان از گروه های فرعی آن قابی ستونی ، قابی قرآنی کرمان و قابی اسلیمی را نام برد . مرکز بافت این طرح شهر تبریز می باشد و قبلا توضیحات مختصری را برای آن در بالا بیان نموده ایم .

کلمات کلیدی مرتبط
'فرش ماشینی کاشان' , 'فرش ماشینی طرح شاه عباسی' , 'فرش ماشینی ایران' , 'فرش ماشینی طرح اسلیمی' , 'فرش ماشینی طرح شکارگاه' ,
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
انواع طرحهای فرش ماشینی
خرید ارزان قیمت فرش ماشینی
تفاوت های فرش اصل با تقلبی چیست
فرش دستباف کاشان دست دوم
لیست قیمت فرش ماشینی
ادامه
کلمات رايج جستجو
فرش ماشینی 1200 شانه  فرش فانتزی  فرش ماشینی 700 شانه  فرش 1000 شانه  فرش ماشینی کاشان  فرش ایرانی  فرش اصل  فرش ماشینی  فرش کاشان  خرید اینترنتی فرش ماشینی  فرش  فرش ماشینی 1200 شانه طرح اصفهان  فرش ماشینی 1200 شانه طرح افشان اسلیمی  فرش ماشینی 1200 شانه طرح الینا  فرش ماشینی 1200 شانه طرح حوض نقره  فرش ماشینی 1200 شانه طرح سناتور  فرش ماشینی 700 شانه طرح ویهان  قیمت خرید اینترنتی فرش ماشینی  ابعاد فرش 1200 شانه ماشینی مهر اصفحان  خرید فرش ماشینی 1200 شانه  خرید فرش ماشینی 1200 شانه ترانه  خرید فرش ماشینی 1200 شانه سناتور  خرید فرش ماشینی کاشان  فرش 700 شانه ماشینی  فرش ماشینی 700 شانه طرح نگار  فرش ماشینی 700 شانه طرح یاشار  فرش ماشینی درجه یک  قالی ماشینی 1200 شانه طرح شهرزاد  قیمت فرش درجه یک طرح پرتو  قیمت فرش ماشینی با کیفیت  کیفیت فرش ماشینی درجه یک  فرش ماشینی باکیفیت  فرش ماشینی مرغوب  قالی ماشینی کاشان  خرید قالی ماشینی 700 شانه مینیاتور  فرش ماشینی 700 شانه طرح صنم  ابعاد فرش ماشینی ترک  ابعاد قالی ماشینی ترک  تراکم قالی ماشینی ترک  خرید اینترنتی فرش ماشینی ترک  خرید فرش ماشینی ترک  خرید قالی ماشینی ترک  قیمت فرش ماشینی ترک  فرش ترک اصل  فرش ماشینی ترک  گلیم فرش ماشینی  ابعاد قالی ترک  تراکم فرش ماشینی ترک  تولید قالی ماشینی ترک  ویژگی فرش ماشینی ترک  خرید قالی ماشینی ترک کد 101  الیاف فرش ترک  فرش ترک  فرش ماشینی اصل  فرش های ترک  شرکت فرش ماشینی اصل  قیمت فرش ماشینی  فرش 700 شانه 

راههای ارتباطی با فرش اصل

آدرس پستی ما

آدرس کارخانه : کاشان - آران و بیدگل - شهرک سلیمان صباحی - بلوار اصلی 1 - فرعی 5
دفتر مرکزی فروش : کاشان - بلوار شهید خادمی - روبروی شورای شهر - فرش اصل
تلفن تماس : 03155583635
دفتر طراحی : کاشان - میدان ولیعصر - روبروی بانک شهر
تلفن تماس : 03155471904
تلفن همراه : 09133623789

Design by AlphaGroup

خرید اینترنتی فرش
پشتیبانی خرید فرش
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه